22 Asırdır Yaşayan Askerler – Terracotta Savaşçıları Çin

Merhaba sevgili gezdiriyoruz okuyucuları. Bugün sizler için 22 Asırdır Yaşayan Askerler – Terracotta Savaşçıları Çin isimli yazımızı sunuyoruz. 2280 yıllık geçmişe sahip olan bu tarihi geziye gelin hep birlikte çıkalım. Keyifli okumalar dileriz…

terracotta

Terracotta Savaşçıları diğer ismiyle Terracotta Askerleri’nin tarihi, tam 22 asır öncesine yani M.Ö. 260 yılına dayanmaktadır. 1974’te bir çiftçi tarafından bulunan bu topluluk tüm Dünya’yı fazlasıyla heyecanlandırmıştı. Farklı ve ilgi çekici bir tarihi geçmişi olan bu savaşçılar hala insanların ilgisini çekmeye devam etmektedir…

terracotta
Şaşkınlık Yaratan Toprak Askerler

M.Ö. 260 yılında doğmuş olan, Çin’in ilk İmparatoru Ying Zheng, hükümdarlığı sırasında ülkesine birçok yenilik getirmiş. M.Ö.247’de, 13 yaşında tahta geçtikten sonra Çin’deki beylikleri bir araya getirdi. Kurmuş olduğu İmparatorlukta kendi topraklarını, kanallar ve yollar aracılığıyla bir bütün haline getirtti. Türklere karşı savunma amaçlı yapılmış olan Çin Seddi ‘ni ilk hayata geçiren kişidir. Yapmış olduğu çalışmalarla Xian şehrini en mühim şehre çevirmiştir. Ayrıca Xian şehri Çin’in ilk başkenti olmuştur.

terracotta

Başarılı bir devlet insanı, imparator olsa da Ying Zheng ölmekten bir hayli korkuyordu. Zamanının çoğunu ölümsüzlüğün yollarını aramak ile geçirirdi. O dönemde yaşamış olan kahinleri bu anlamda görevlendirmiştir. Ayrıca bazı araştırmalara göre Ying’in M.Ö. 210’daki ölümünde farklı bir sebep vardı. Uzun yaşamın kaynağı olduğuna inandığından, civa hapları içmiş ve bundan ötürü hastalanarak öldüğü belirtilmektedir. Ölümden bu derece korkan bir insan niçin kendisi için böyle gösterişli bir anıt mezar yaptırmış olsun…

terracotta
İmparatorun Korkusu Ve Gelecek İnşası

Bir rivayete göre Ying’in mezarını koruyan toprak asker ordusunu yaptırma nedeni şöyle. Görkeminin ve imparatorluğunun ne denli büyük olduğunu binlerce yıl dahi ispatlamak amaçlı olduğunu söylemek istemesidir. Başka bir rivayete göre ise; imparator yaşamı boyunca çok kez suikaste uğramış. Bundan ötürü ölümü sonrasında kendisini koruması için bir ordu yaptırmıştır. Terracotta askerleri(savaşçıları) ilk 1920’de Shaanxi eyaletine bağlı olan Xian yakınında bir köylü tarlasını kazdığı esnada tesadüfen bulmuştur. Yalnız, köylü bu askerlerden korktuğu için korkarak onları geri gömmüş. 1974’te ise kuyu açma amaçlı kazı yapan köylüler tekrardan burayı bulmuşlardır.

terracotta
Binlerce Askerin İlgi Çekici Öznel Yüz İfadeleri

Askerlerin yapımında 7 bin kişi çalışmıştır. Günümüzde yapılmış olan kazılar sonucunda 8 bin adet gerçeğe yakın derecede, birbirinden farklı kalıplarda kil askerler çıkarılmıştır. Bu savaşçılar dışında at arabaları, arabaları çeken kilden yapılmış atlar da vardır. Ayrıca 64 adet savaş arabası da kazılar sonucunda çıkarılmış. Her askerin tek tek farklı karakterde bir yüz ifadesi ve bakışı olduğu yapılan araştırmalar sonucu belirlenmiş. Günümüzde mevcut mezar alanının 98 km. kareden büyük olduğu anlaşılmış. Kazıların halen devam ettiği alanda imparatorun mezarlığı açılmamıştır. Bunun sebebi gömülü olan hazinelere zarar verilmesi endişesinden dolayıdır.

terracotta

Dünya’nın sekizinci harikası olan Terracotta Askerleri, tarihin en mühim arkeolojik buluşlarından. Günümüzde bir müze işlevi gören ve sergi salonları bulunan mekanlar yer almaktadır. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Nekropolde yapılan arkeolojik çalışmalar da devam etmektedir ve 2020’de bitmesi planlanmaktadır.

terracotta

Bir yazımızın daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Tarihin tuhaf ancak bir o kadar da fazlasıyla ilgi çekici bir buluşu sizler için derlemeye çalıştık. Dünya çapında turistlerin ziyaret ettiği bu mekana sizlerin de gidip ziyaret etmenizi dileriz… Son olarak, Çin Seddi ile ilgili makalemizi incelemek, yazımızı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz!

Bir sonraki yazımızda tekrar görüşmek dileğiyle…

Hoşçakalın! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir