3000 Yıllık Dünyaca Meşhur Harbiye Şelalesi Antakya

Merhaba gezdiriyoruz okuyucuları. Sizler için bir doğa güzelliğini ele alacağız. Antakya Harbiye Şelalesi ‘ni derledik. Şelalenin yanısıra bu doğal güzellikle bağlantılı olan efsanevi bir hikayeyi beraberinde vermiş olacağız. Keyifli okumalar dileriz…

Hatay’da, Antakya’ya 6 km. mesafede yer almaktadır. Harbiye Şelalesi’nin bir diğer adı da Daphne’dir. Defne beldesinde yer alan şelale, Çağlayanlar bölgesi olarak bilinen Harbiye’de bulunmaktadır. Bu bölgede birbirinden güzel onlarca şelale vardır. Gelin hep birlikte bu doğal güzelliği inceleyelim!

hatay harbiye
Antakya’nın Doğa Harikası Ve Defne’nin Gözyaşı

Ülkemizin her bir köşesi farklı doğal güzelliklere sahip. Her bir şehrin, her bir bölgenin kendi içerisinde saklı kalmış hazineleri, doğal güzellikleri ve eşsiz bir mirası bulunmakta. Hatay’ın Antakya ilçesinde yer alan Harbiye Şelalesi ise yerli ve yabancı turistlerin bir hayli yoğun ilgisini görmekte. Dünyaca meşhur olan bu mekanda dolaşmadan önce bölgede bulunan tesislerde kahvaltı yapıp enerji toplayabilirsiniz. Ardından bu muhteşem güzelliği görmek için bir an önce çıkacağınız yürüyüş sonrası dinginliğe ve huzura kavuşmanız mümkün.

Harbiye Şelalesi, vadiden çıkan kaynaklar sonucunda oluşmaktadır. Bu şelalenin sonunda sular, Asi Nehri’ne karışmaktadır. Helenistik dönem ile Roma döneminde bir dinlenme mekanı olarak kullanılmıştır Daphne. O dönemde bölgede durumu iyi olan halk tarafından köşkler, tapınaklar ve eğlence yerleri yapılmış.

hatay harbiye

Defne ağacının ana vatanı ise başta ülkemiz Anadolu ve Balkanlar’dır. Defne ağacı bütün bir yıl boyunca koku veren ve yaprakları solmayan bir türdür. Bu yapraklardan ilaçlar, sabunlar yapılmakta ve birçok hastalığa, derde deva olmaktadır. Binlerce yıldır süregiden bu Defne yaprağının faydaları her daim tüm insanlık tarafından faydalanılmış. Mitolojide Işık tanrısı olan ”Apollon”un da çok sevdiği bir ağaç olan Defne(Daphne), hakkında farklı birçok hikayelere mazhar olmuştur.

Bir doğal güzellik olan Harbiye Şelaleleri ile Defne’nin ne ilgisi var diye sorduğunuzu duyar gibi oluyoruz. İkisi arasında çok güçlü bir bağ var. Gerçekten de çok farklı ve de hüzünlü bir hikayesi bulunmakta. Antakya’nın meşhur mesire ve turistik mekanlarından Harbiye’deki şelalelerin ortaya çıkış hikayesini sizler için paylaşıyoruz, buyrunuz…

hatay harbiye
Daphne İle Apollon Efsanesi

Zeus’un oğlu Işık Tanrısı Apollon, ırmak kıyısında genç ve güzel bir kız görmüştür. Bu eşsiz güzelin adı Daphne(Defne)’dir. Apollon’un içinde arzular uyandırır. Onunla konuşmak ister. Fakat Defne, Işık Tanrısı’nın içinden geçenleri anlamıştır. Defne kaçmaya başlar. Defne kaçtıkça, Apollon kovalamaktadır. Çapkın Tanrı bir taraftan ”kaçma, seni seviyorum” diyerek bağırır. Defne ise Tanrılarla sevişen kadınların başlarına neler geldiğini bildiğinden korkuya kapılmıştır ve kaçmaya devam eder. 

hatay harbiye
Apollon Ve Daphne’nin Resim Sanatı’ndaki Yeri

Apollon’a gelince, bu güzel periyi mutlaka yakalamak istemektedir. Aralarındaki mesafe gittikçe kısalır ve bir an gelir Defne, Apollon’un nefesini saçlarının arasında duyar. Artık kurtuluş imkanı kalmadığını anlayan Defne, birden durmuştur ve ayağıyla toprağı kazıyarak şu sözlerle bağırır: ”Ey toprak ana, beni ört, beni sakla, beni koru”. Bu içten yalvarış üzerine Defne organlarının ağırlaştığını, odunlaştığını hisseder. Göğsünü gri bir kabuk kaplamıştır. Kokulu saçları yapraklara dönüşür. Kolları dallar halinde uzar. Körpe ayakları kök olup toprağın derinliklerine dalar, bir Defne Ağacı oluverir.

Apollon Ve Daphne’nin Heykeli

Bu manzara karşısında şaşırmış olan Apollon, Defne’nin ağaç oluşunu hayret ve üzüntüyle seyreder. Sonra da sarılır ve sert kabukları altında hala çarpmakta olan kalbinin sesini duyar ve şöyle seslenir: ”Defne, bundan sonra sen, Apollon’un kutsal ağacı olacaksın. O solmayan ve dökülmeyen yaprakların, başımın çelengi olacak. Değerli kahramanlar, savaşlarda zafere ulaşanlar. Hep senin yapraklarınla alınlarını süsleyecekler. Şarkılarda, şiirlerde adımız yan yana geçecek”. Bu tatlı sözler üzerine Defne, dallarını eğerek Apollon’u saygı ile selamlar.

Mozaik Şeklinde Resmedilmiş Tasviri

Evet sevgili okuyucularımız, bu hikayenin geçtiği yer bugünkü Harbiye’dir. Apollon üzüntü ve heyecan içerisinde o ağacı simge olarak aldı ve parlak yapraklarından başına bir taç yaptı. O zamandan bu yana şiir ve silah zaferi Defne dalı ile ödüllendirilir. Ve Defne’nin gözyaşları bugün halen Harbiye’de şelaleleri meydana getirmektedir.

Harbiye Şelaleleri Ve Defne Ağacı’na Ulaşım

Hatay’ın merkez ilçesi olan Defne’de yer almaktadır. Harbiye Mahallesi’nde yer alan bölge il merkezine yaklaşık 8 km. mesafededir. Giriş ise ücretsizdir.

Evet sevgili okuyucularımız. Bizler bu satırları yazarken dahi bir kez daha şaşırmış ve heyecanlanmış bir durumdayız. Bu efsanevi hikayesiyle bir an evvel bölgeye gidip ziyaret etmenizi öneririz. Ayrıca şelalerin soğuk sularında ayaklarınızı serinletebilir, gün bitimini ise bir künefeyle tatlı bir şekilde sona erdirebilirsiniz.

Yapacağınız bu doğa gezisinde sizlere keyifli anlar geçirmenizi dileriz…

Hoşçakalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir