Ankara’nın En Temiz Havasına Sahip İlçe Keçiören

Merhaba sevgili gezdiriyoruz okuyucuları. Gezi Rehberi temalı bu yazımızda farklı bir konuya değineceğiz. Şehrin içinde ve temiz havaya sahip bir ilçesinde gezebileceğiniz mekanları inceleyeceğiz. Bugün sizler için Ankara’nın En Temiz Havasına Sahip İlçe Keçiören isimli makalemizi derledik. Keyifli okumalar dileriz…

Ankara, ülkemizin Başkent’i oluşuyla ve konumu itibarıyla en önemli şehrimizdir. Kimine göre en önemli şehir kriterinde İstanbul ilk sırada yer alıyor olsa da, Cumhuriyet tarihimiz açısından Ankara ilk sırada yer almaktadır. Memur şehri silüetini ve anlayışını bir kenara bırakmıştır güzel Ankara. Devlet ve vakıf üniversiteleri olmak üzere toplamda 22 adet üniversitesinin olmasıyla adeta bir öğrenci şehridir.

Kimi kesim için gri kent olarak anılır Ankara. Ancak o deyişler çok da yerini bulmamış ve eskide kalmıştır. Pek tabii bozkır iklimine sahip olduğu bir gerçek.. Lakin, günümüzde Ankara genelinde doğasıyla, yeşil alanıyla sosyal alanlar fazlasıyla mevcut. İster şehir içinde olun, ister şehre yakın bir konum isteyin. Mutlaka doğasına hayran kalacağınız bir mekan mutlaka vardır. Mühim olan o bazı ve eski kalıpları kafadan silmek. Ve pek tabii bu güzel mekanları gezmek için bir an önce sokağa çıkmak…

Haydi, gelin hep birlikte Ankara’nın en temiz havasına sahip olan ilçesi Keçiören’de gezilecek nereler varmış birlikte bakalım…

Kısaca Keçiören’in İsmi Ve Tarihi

1984 senesine kadar ilçe olmayan Keçiören, isminin nerden geldiğine bir bakalım. Zamanında Keçiören’de meşhur Ankara Keçileri’nin otlaklarının var olduğu bir yerdi. Bahçeleri, bağları, üzümü, armudu bir hayli meşhurdu. Temiz bahçeli evleri, sulak mekanları ve doğal güzelliğiyle çok gidilen bir ilçeydi Keçiören. Ankara’nın farklı bölgelerinde yaşayan insanları da Keçiören’de yaz dönemleri konakladığı evleri, bağ ve bahçeleri yer alırdı. Cumhuriyet’in ilanından sonra da pek çok ünlü simalar bu şehirde yaşamıştır. Temiz havası ve doğasıyla Ankara’da ilk ziraat mektebi burada faaliyete geçmiştir. Bu mektep II. Abdülhamit döneminde inşa edilmiş.

Estergon Kalesi

Keçiören ilçesi sınırlarında yer almaktadır. İlçenin hemen girişinde sizleri selam verircesine karşılamaktadır. Pek tabii beyaz tonda hakim rengiyle ve yüksekliğiyle ilgiyi çekmektedir. Keçiören’in bu simge yapısının içerisinde Türk geçmişi ve kültürü ile ilgili Etnografya Müzesi sizleri bekliyor olacak. Ayrıca giriş bölümünde alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar ve bir havuz vardır. Kalenin ikinci katı ise düğün salonu olarak kullanılmaktadır. Ve bu düğün salonu aynı zamanda bir restorandan ibarettir. Seyir terasında ise Keçiören ve Ankara manzarasını izleyebilirsiniz.

Ülkemizin En Büyüğü Olan Teleferik

Evet yanlış duymadınız. Ülkemizin şehir içi anlamında en büyük teleferiğine sahip ilçe Keçiören’dedir. Botanik Bahçesi ve Tepebaşı Mevkii Güçsüzler Yurdu isimlerinde iki istasyonu vardır. Ankara’ya hakim bir manzarası olan bu teleferik deneyimini mutlaka yaşayın deriz.

Keçiören Şelalesi

İlçenin girişinde Kalaba Mahallesi’nde bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük yapay şelale olma özelliğini barındırmaktadır. Etrafında park ve bahçelerin olduğu şelalede yer alan çay bahçesinde ise mutlaka bir yorgunluk çayı içmenizi öneririz. Bu şelale manzarasıyla, düğün çekimleri için gelen çiftleriyle, makalemize verdiğimiz isim gibi temiz havasıyla gelenleri mest etmektedir.

Deniz Dünyası Akvaryum

Türkiye’nin en büyük ikinci akvaryumu da Keçiören’de yer almaktadır. İlk açıldğı dönemde 1 milyon kişiyi ağırlamıştır. Onlarca deniz canlısının bulunduğu akvaryum mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Akvaryumun bölümleri; akvaryum bölümü, Amazon Ormanları’nı andıran bir alan, seminer salonu, alışveriş mekanı, kafeterya ve deniz feneri bulunmaktadır.

Bağ Evleri

Dönemin mimarisini yansıtan evler bulunmaktadır. Keçiören’in o eski silüetinin bulunduğu evler yerli ve yabancı turistleri ağırlamakta. Bol yeşilin hakim olduğu geniş bahçeli bağ evlerini görmeniz mümkün. Merhum Vehbi Koç’a ait olan evi yakın dönemde restore edilerek halka açılmış. İçerisinde zaman zaman farklı etkinlikler düzenlenmektedir.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz…

Başkent Ankara’nın ilçesi olan Keçiören’de gezilecek bu mekanları rahatça gezebilmeniz adına mutlaka en az 2 gününüzü ayırmanızı öneririz.

Yapacağınız bu gezide bol bol fotoğraf çekmenizi tavsiye eder, keyifli anlar geçirmenizi dileriz…

Keçiören’de bulunan İklim Temizlik, sundukları kaliteli hizmetleriyle Ankara’da ikamet eden tüm vatandaşlara daha temiz ve yaşanabilir bir yaşam alanı sunmak için var gücüyle çalışmaktadır. Bu makalemizi yazmamızda bize sponsor olan www.iklimtemizlik.net ‘e teşekkürü borç biliriz…

Hoşçakalın! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir