Ballıkayalar Vadisi Ve Tabiat Parkı – Kocaeli

Merhaba sevgili gezdiriyoruz okuyucuları. Bugünkü yazımızda çevre şehirlere yakınlığıyla bilinen, muhteşem doğal güzelliklere sahip bir şehrimizi ele alacağız. Kocaeli’nde yer alan Ballıkayalar Vadisi Ve Tabiat Parkı ‘nı sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz…

ballıkayalar tabiat parkı

Tabiat Parkı, Marmara Bölgesi’nin batısında bulunmaktadır. Kuzey tarafında Karadeniz, batısında İstanbul ve Yalova şehirleri ile Marmara Denizi, güneyinde Bursa ve Bilecik illeri, doğusunda ise Sakarya ili yer almaktadır. Körfez kıyılarında ve Karadeniz kıyısında ılıman, dağlık bölgelerde sert bir iklim hakimdir. Şehir merkezinde Yaz döneminde sıcak ve az yağışlı, Kış döneminde yağışlı ve zaman zaman karlı ve soğuk geçmektedir. Bölge ”I. Derece Sit Alanı” kapsamındadır. Adını, bölgede yer alan arıların mağaraları kovan olarak kullandıklarından, buradan aldığı bilinmektedir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli’nin Gebze ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Tavşanlı Köyü yakınında bulunan bu mekan Gebze’ye 8 km., İzmit’e ise 39 km. mesafede yer almaktadır. Tabiat parkı 16 bin dekarlık alana sahiptir. Genişliği 40-80 metre arasında, uzunluğu 1,5 km. olan kanyon görünümünde dar ve derin olan bir vadidir.

ballıkayalar tabiat parkı

Kuzeyden güneye, ”Gürgenden” ismi verilen vadi içerisinde ”Ballıkaya Dere” ismini alan bir akarsu aracılığıyla, yakın jeolojik geçmiş zamanda kireç taşları içinde gömülerek açılmıştır. Aynı dere, vadi çıkışından sonra küçük bir göl oluşturmuştur. Gölün çıkışını takip eden Tavşanlı Dere ismini almış ve güneyde Marmara Denizi’ne ulaşmaktadır.

Enfes Bir Doğa Harikası

Tabiat Parkı’na hakim olan doğada yer alan birkaç hayvan popülasyonu var olmaktadır. Kuş popülasyonunda: Alaca karga, erkemez, atmaca, hüthüt, bülbül kuşu, tarla kuşu gibi hayvanlar bulunmaktadır. Diğer türler ise: Tilki, tavşan, çakal, köstebek ve domuza bölgede rastlanılmıştır. Bu popülasyonun korunması ve devamlılığının sağlanması hedefiyle 1995 senesinde Tabiat Parkı ilan edilmiştir.

Ballıkayalar Vadisi Ve Tabiat Parkı’nın içerisinde yeşilin o muhteşem tonuyla büyüleneceğiniz, bazı noktalarda yer alan şelalelerin verdiği o sesle huzur bulabilirsiniz. Kimi bölgelerde bulunan mesire alanlarıyla piknik yapabilirsiniz. Ayrıca Yaz’ın kimi küçük göllere girerek yüzebilir ve serinleyebilirsiniz.

Kamp yapma imkanında bulunduğu bölgede rahat ve güvenli bir şekilde konaklama şansınız da var. Yine çok bilinen kayalarında tırmanış imkanı fazlasıyla bulunmakta. Dağcıların uğrak noktası olduğu bu kayalara, malzemelerinizi getirerek amatör bir tırmanış yapabilirsiniz. Bölgede bol oksijeniyle trekking yapabilir, sevdiklerinizle güzel bir vakit geçirebilirsiniz.

ballıkayalar tabiat parkı
Ballıkayalar Vadisi Ve Tabiat Parkı’na Ulaşım Ve Ziyaret

Tavşanlı Köyü yakınlarında bulunan Tabiat Parkı, Gebze’ye 8 km, İzmit’e 39 km mesafededir. Karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan gelmek isteyen ziyaretçiler Gebze’yi geçtikten yaklaşık 5 km. sonra Tavşanlı Köyü sapağından sağa dönerek ulaşabilirler. Girişin 10 lira olduğu bölgeye yürüyerek ücretsiz girmeniz mümkün.

Yapacağınız bu doğa gezisinde sevdiklerinizle keyifli anlar geçirmenizi dileriz.

Hoşçakalın! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir