Çin Seddi – Dünyanın En Uzun Mezarlığı

Merhaba sevgili gezdiriyoruz okuyucuları. Bugünkü gezi rehberimizde Çin Seddi isimli makalemizle sizlerleyiz. İki bin yılı aşkın bir sürede inşa edilen bu yapıyı gelin hep birlikte inceleyelim. Keyifli okumalar dileriz…

çin

Çin Seddi, Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanmıştır. Dünya’nın en uzun savunma duvarına sahip bir sur yapısıdır. Tarih boyunca farklı isimlerle anılmıştır. Bunlar mor hudut, kale, dünyanın ejderhası, bariyer ve kemer isimleridir. 20. yy’a doğru ise Çin Seddi adını almıştır. Dünya’nın en uzun mezarlığı denilmesinin bir sebebi var elbette. Surun yapımı esnasında çok insan ölmüştür. Bu sebeple seddin mezarlığa dönüştüğü söylenmektedir. Ayrıca bir milyondan fazla işçinin öldüğü bilinmektedir.

çin
Fotoğrafta Göz Yanılsaması Var Gibi Görünse De Heybetli Dağlara Dikkatli Bakınız 🙂

İnsanları büyüleyen bu sur duvarı 5 bin km. boyunca uzanmaktadır. Yer yer değişmekte olup 5-10 m yüksekliğindedir. 5-8 m genişliğinde yüksek ve kalın duvarlara sahiptir. Kalın ve yüksek olan bu duvarların üzerinde ikiyüz adımda bir 12 metre yüksekliğe sahip kuleler yer almaktadır. Seddin, surların üzerinde atlar ve arabalarla yolculuk yapmak mümkün. Sur boyunca okçu delikleri ile siperlik noktaları vardır. 200 metrede bir ise gözetleme kulesi ile kale yer alır. 10 km.’de bir de fener kulesi yer almaktadır. Ayrıca, fotoğraflarda çok yer almasa da kimi yerlerde tapınak ve saray da bulunmaktadır.

çin
Tapınak Ve Sarayın Olduğu Bir Kare
Muazzam Yapının Yapılış Amacı

Çin ülkesinde, beylikler döneminde birbirlerinden korunma amacıyla yapılmıştı. Her beyliğin kralı kendini koruma amacı vardı. Çin’in ilk imparatoru Qin Shi Huang, daha sonradan burayı tamamiyle duvarla çevreleme kararı almış.

çin

Çin Seddi’nin yapılma amacının en mühim ve asıl sebebi ise tabiki de biz Türklerin, Tunguzların ve Moğolların istilasından korkmalarından ötürü bu yapıyı inşa etmişlerdir. Yine de, bir hayli korkuyla yapılan bu Çin Seddi biz Türklere engel olamamıştır. Türkün gücüyle Çin ülkesi kolaylıkla istila edilmiştir. Milattan önce 211 yılında Hun Türklerinin aştığı surları, 1644 yılında ikinci kez bu sefer Mançu istilası sırasında da aşılmıştır.

çin

Duvarların tümü taş veya tuğladan yapılmış gibi görünüyor olsa da inşası esnasında ahşap, tuğla, toprak, kireç taşı ve kil gibi malzemeler de kullanılmış. Pek tabi bu malzemeler o dönemde en sık kullanılanlar arasındaydı. Zayıf duvarların daha kısa şekilde inşa edildiği görülmektedir.

çin
Sur Burcu – Gözetleme Kulesi

Çin Seddi’nin toplam uzunluğu, Türkiye’nin çevresini iki kez dolaşacak ölçüdedir. Dünya çapında insan aracılığıyla yapılmış en büyük eser olma özelliğini taşımaktadır. Bu devasa yapı, 1987’de kazandığı Unesco Dünya Mirası Listesi’ndedir.

çin

Yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir gün olur da Çin’e yolunuz düşerse, bu yazımızın faydasını görmüş olmasını dileriz. Yapacağınız bu gezide keyifli zamanlar geçirmenizi dileriz… Yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın!

Hoşçakalın… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir