Eskişehir’in Saklı Güzelliği: Gürleyik Şelalesi

gürleyik çağlayanı

Ülkemizin eşsiz güzellikleri arasında olarak yerini alan Gürleyik Şelalesi diğer adıyla Gürleyik Çağlayanı’nı sizlere tanıtmak istedik. Türkiye; doğası, tarihi ve insanıyla beşeri olması ve dikkatleri fazlasıyla üstüne çeken atmosferiyle yerli yabancı turistlere ev sahipliği yaparak büyülerken, sizleri bir kez daha şaşırtacak ve ilginizi çekecek bir doğal oluşumuyla sizi baş başa bırakıyoruz. Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde bulunan şelale, ülkemizin henüz çok bilinmeyen ender doğal güzelliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Büyük şehirlere yakınlığıyla ilgi çeken Gürleyik Şelalesi, diğer ismiyle Gürleyik Çağlayanı, İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Ankara’ya 178 km., Eskişehir’e ise sadece 120 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Evet, yanlış duymadınız, Başkent’e yakın olmasıyla ve öğrenci kenti olarak bilinen Eskişehir sınırlarında bulunan bu müthiş şelale keşfedilmeyi bekliyor.

gürleyik çağlayanı
Büyüleyici Bir Atmosfer

300 metre uzağında bulunan köyün adını da taşıyan şelale, ismini Gürleyik Çayı‘ndan almaktadır. Özellikle Yaz aylarının boğucu sıcak günlerinde gidilmeye değer yer olan Gürleyik, bilhassa çocuklu ailelerin dikkatini çekmektedir. Bulunduğu konum itibariyle sık orman örtüsü içerisinde saklı kalmış, adeta keşfedilmeyi beklercesine misafirlerini ağırlamaktadır. İçerisinde akan bir sudan çok daha fazlası olup, ailenizle hoş vakit geçirip kafanızı dinleyebileceğiniz alanlar mevcut. Köylüler tarafından işletilen şelaleye girişte cüzi bir miktar giriş ücreti alınıyor. Ateş yakmanın yasak olduğu şelalede bu sizi belki birazcık üzecek olsa da, böylesine güzel bir ortamda mangal yakmaktan çok daha fazlasını bulacaksınız. Örneğin ailenizle, çocuklarınızla birlikte derin olmayan havuzların yer aldığı noktalarda buz gibi suya girip serinleyebilir, oksijen dolu ağaçların arasında dinginliği bulabilirsiniz.

gürleyik çağlayanı
Şelaleden Çok Daha Fazlası

Yaz aylarında ve hafta sonları özellikle bölge halkı ve yakın şehirlerden gelen insanların kafa dinlediği bu mekanda sadece piknik değil, birçok faaliyette bulunabilirsiniz. Doğa yürüyüşüne çıkıp ormanın mistik havasını soluyarak kafanızı dinleyebilirsiniz. Ayrıca köylülerin kendi ürettikleri yerli ve doğal sebze meyvelerden alarak kendinizi şanslı hissedeceksiniz. Bir diğer artısı ise balık tutmak için oltanızı getirmeyi de ihmal etmeyin deriz.

gürleyik çağlayanı
Nerede Konaklayalım? Nerede Ne Yiyelim?

Bakir bir bölgede bulunan Gürleyik Şelalesi henüz turistik bir bölgede yer almadığından yakınlarda bir hotel ve restoran maalesef bulunmamakta. Şelale girişinde yer alan köylü halkın işlettiği küçük bir markette ufak tefek ürünleri bulabilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz, gelmeden önce alışverişinizi yapmanızdır. Her ne kadar ateş yakmak, mangal yakmak yasak olsa da getireceğiniz tüp ile yemeklerinizi pişirebilirsiniz. Diğer önemli bir konu olan konaklama noktasında da ne yazık ki hotel bulunmadığından böyle bir imkan olmasa da, eğer kampçı bir ruha sahipseniz ve çadırınız varsa işte şimdi gerçekten şanslısınız. Gittiğinizde kamp kuranları görebileceğiniz gibi, konaklama yapmadan dönmem diyorsanız siz de mutlaka çadırınızı götürerek su seslerinin verdiği huzurla güzel bir gece geçirerek konaklamanızı sağlayabilirsiniz.

gürleyik çağlayanı

Gürleyik Şelalesi’ne Ulaşım

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi sınırları içerisinde yer alan Gürleyik Köyü, Eskişehir’e 120 km. ve Ankara’ya 178 km. uzaklıktadır. Ankara’dan bölgeye gitmek için Ankara-Beypazarı-Nallıhan istikametini izleyerek Nallıhan Kuş Cenneti’ni geride bıraktıktan hemen sonra sol tarafta yer alan yol ayrımından Yunus Emre Türbesi yazan yola dönmelisiniz. Sola dönüş yaptıktan sonra yaklaşık 35 kilometre kadar yokuşlu ve virajlı bir yolun sonrasında Gürleyik Köyü’ne gelmiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir