Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Merhaba sevgili gezdiriyoruz okuyucuları. Bugün ikinci makalemizde sizlerle birlikteyiz. Gaziantep Arkeoloji Müzesi isimli yazımızı derledik. Keyifli okumalar dileriz…

gaziantep müzesi

1944 senesinde Gaziantep şehrinde ilk müze Halkevi’nde hizmete başlamış. Daha sonraları Nuri Mehmet Paşa Camii’sinde yer edinmiş. Akabinde 1969 senesinde bina inşaatı tamamlanmış ve esas yerine, arkeoloji müzesine taşınmıştır. 3500 m2’lik teşhir alanına sahip müze, Gaziantep ve muhidinin kronolojisi ile 1752 adet eser teşhir bulunmakta. Gelin hep birlikte müzede yer alan salonları ve buluntuları inceleyelim…

Belkıs Zeugma Salonu

Bu salon, koridor biçiminde ince uzun şeklindedir. Belkıs kazılarından çıkarılan, bilhassa mezar heykeltraşlığını gösteren heykel ve kabartmalar yer almaktadır. Ayrıca burada mozaik panolar da vardır. Ölülere ait heykel ve kabartmaların meydana getirdiği mezar heykeltraşlığı, Zeugma nekropolüne has bir özellik teşkil etmektedir.

gaziantep müzesi
Sergi Salonu

60 adet pano ile izleyiciye sunulan “Roma Döneminde Bir Şehirde Kuruluş Öyküsü” adıçizgi-resimlerden meydana gelen bir sergi bulunmaktadır. “Türk Mimarlık Eserleri” ve “Arkeolojik Kültür Varlıklarımız” ile “Yağmalanan Anadolu” adlı nüshaları da sergilenmekte. Başka bir tarafta ise, “Atatürk ve Müzeler” adlı Türkçe ve ingilizce yazı ile resimlerden oluşan sergi de yer almaktadır.

gaziantep  müzesi
Kronolojik Salon

Bu salonda Gaziantep bölgesinin kronolojisi tanıtılmaktadır. İlk bölümde tabiat tarihi vitrini vardır. Dülük ve Fırat kenarı Paleolitik taş aletleri ve bu aletlerin kullanımına dair materyallerin bulunduğu vitrinler vardır. İkinci bölümde; Akamenid-Pers, Hellenistik ve Kommagene krallığının yanısıra Roma döneminden bölümler bulunmaktadır. Diğer taraftan başka bir bölümde “Belkıs-Zeugma Kazıları” ve ”Çağlar Boyu Çocuk Oyuncakları” vitrinleri salonda kendini göstermektedir. Son olarak ise, bir mamut iskeletine ait kemiklerle doldurulmuş bir krokodil de sergide yer almaktadır.

gaziantep müzesi
Müzenin Bahçe Bölümü

Bahçenin ön tarafında yer alan Hitit ve Geç Hitit Dönemi cenazeleri temsil eden bazalttan kabartmalı steller bulunmaktadır. Bahçede bulunan çoğunluğu Belkıs-Zeugma kökenli Roma dönemi erkeğini simgeler nitelikte kartal vardır. Kadını simgelemiş olan yün sepeti motifli mezar taşları da dikkati çekmektedir. Ayrıca dört adet Roma Dönemi lahti de bahçeyi süslemektedir.

Müzeye Ulaşım Ve Ziyaret

Pazartesi günleri hariç: Yaz döneminde 1 Nisan-1 Ekim tarihleri arasında 09:00-19:00 arası açıktır. Kış döneminde ise 1 Ekim-1 Nisan tarihleri arasında 09:00-17:00 arası açıktır. Giriş ücreti 10 liradır. Şehitkamil semtinde İncilipınar Mahallesi, İstasyon Caddesi’nde yer almaktadır.

Yapacağınız bu müze ziyaretinde keyifli anlar geçirmenizi dileriz…

Hoşçakalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir