Sönmüş Bir Volkan Erciyes Dağı Kayseri

Merhaba sevgili gezdiriyoruz okuyucuları. Günün yazısı ile sizlerleyiz. Bugün Sönmüş Bir Volkan Erciyes Dağı Kayseri isimli makalemizi derledik. Keyifli okumalar dileriz…

erciyes

Kayseri, konumu itibarıyla birçok seçeneği içinde barındırıyor. Tarihi geçmişi, kültürü, sanatı, doğası ve yemek çeşitliliğiyle İç Anadolu bölgemizin güzide kentlerinden biridir. Kayseri’ye geldiğinizde içinizi ısıtacak ve yüzünüzü gülümsetecek anlar geçireceğinizden eminiz. Gelin hep birlikte tarihiyle ve doğasıyla Kayseri’yi ve Erciyes Dağı’na birlikte göz atalım!

KISACA KAYSERİ TARİHİ

Kayseri’nin en eski adı Mazaka’dır. Bu ismiy, Roma dönemine kadar devam etmiştir. Roma döneminde kente, ”imparator kenti” anlamında ”Kaisareia” ismi konulmuş. Bu adıyla araplar tarafından ”Kaysariya” şeklinde ele alınmış. Türkler Anadolu’yu kuşattıktan sonra kente Kayseriye ismini koymuşlar. Bu isim Cumhuriyet dönemiyle birlikte Kayseri halini almıştır.

erciyes

Kayseri, M.Ö. IV. binden, yani Kalkolotik çağdan itibaren yaşama başlamıştır. Asur, Hitit, Frig dönemlerinde ve Roma dönemi sonuna kadar bir yerleşim alanı olarak Kültepe şehrini barındırmıştır. Kayseri, 1067 yılında Selçuklu komutanı olan Afşin ile Türk hakimiyetine girmiştir. Selçuklu Devleti, Eratna Beyliği, Dulkadiroğulları, Kadı Burhanettin, Karamanoğulları ve Osmanlı Devleti dönemlerini yaşamıştır. Bilhassa Selçuklular’dan itibaren her dönemde mühim bir Türk kültür merkezi olarak günümüze ulaşmıştır.

erciyes

Cumhuriyet döneminde ise 1924 Anayasasıyla Kayseri il olmuştur. Ülkemizin ilk uçak fabrikasının kurulmuş olması ve akabinde demiryolları bağlantıları hattı kurulmuştur. 1953 yılında kurulmuş olan Sümer Bez Fabrikası ile 1950 yıllarda başlayan sanayi sitesiyle Türkiye’nin ilk büyük sanayi ve ticaret hamlesine sahip olmuştur. Kayseri ekonomik, kültürel, sağlık, eğitim, spor ve şehircilik alanlarında Türkiye’nin hızlı gelişen şehirlerinin başında gelmektedir.

erciyes
TÜRKİYE’NİN EN YÜKSEK DAĞLARINDAN

Erciyes Dağı 3.917 m. yüksekliği ile Kayseri’ye gelen misafirlere adeta bir hoşgeldin dercesine karşılamaktadır. Sönmüş bir küme volkan olan Erciyes, volkanik patlamalara tam 30 milyon yıl önce başlamış. Çıkan küllerin rüzgar ile çok uzak noktalara taşınmıştır.

erciyes

Külleriyle, Hasan Dağı’yla birlikte Kapadokya bölgesinde yer alan peri bacalarını oluşturmuştur. Özellikle yüksek kesimleri her daim karla kaplıdır. Ayrıca kuzey tarafında bir km. uzunluğunda dağ buzulu da bulunmaktadır. Dağın doruk kısmında Bizans rahiplerinin inzivaya çekilmiş olduğu mağaralar da yer almaktadır.

KAYAK VE DAĞCILIK DENİLİNCE ERCİYES DAĞI

Erciyes Dağı, uzun senelerdir kayak severlerin ve dağcıların vazgeçilmez durak noktasıdır. Mevcut durumda Türkiye’nin en gelişmiş ve Kış sporları ile turizm merkezi haline gelmiştir. Dağın kuzey yamaçlarında 2200 mt.-2700 mt. arasında birçok volkan tepesi vardır. Bu tepeler Kefelik, Yılbat, Lifos, Kepez, Belaşma ve Karasığır’dır.

erciyes

Bu sönmüş volkanik dağda bazı tarihi kabartmalar yer almaktadır. Bunlar arasında Un tepesi, Çarıktepe, Küçük Kızıltepe, Arkatepe, Büyük Kızıltepe gibi kabartmalardır. Ayrıca iki volkanik dağ daha yer almaktadır. Bunlar 1871 mt. yüksekliği Ali Dağı. Diğeri ise 1640 mt. yüksekliği ile Yılanlıdağ’dır.

erciyes
TEKİR YAYLASI

Yazımızın sonuna doğru gelirken sizlere bir güzelliği daha önermek isteriz. Kış aylarının yanısıra Yaz mevsiminde de bu yaylanın ayrı bir güzelliği bulunmaktadır. Fazlasıyla güzellikte olan bu yayla, doğası ile misafirlerini ağırlamaktadır. Piknik alanlarının da olmasıyla cezbedici bir yanı olmaktadır. Yayla ve çevresinde yöresel Tekir Balı da bölgenin vazgeçilmez tatlarındandır. Erciyes ve çevresinde gezerken serbest dolaşan Yılkı Atları’nı görmeniz de yüksek olasıdır.

erciyes

Ülkemizin güzide kentlerinden olan Kayseri’deki Erciyes Dağı’nı sizler için derledik. Kış’ın kayak ve dağcılık olanağı, Yaz’ın esintili mis gibi havası ve bol oksijeni ile Erciyes Dağı haşmetli manzarasıyla sizleri karşılıyor ve bekliyor olacak…

Bu doğa gezinizde bol bol fotoğraf çekmenizi önerir, keyifli anlar geçirmenizi dileriz…

Hoşçakalın! 🙂

www.gezdiriyoruz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir