Spil Dağı Manisa

Merhaba sevgili gezdiriyoruz okuyucuları. Bugün sizler için Spil Dağı Manisa isimli makalemizi derledik. Manisa şehir merkezine yakın olması ve doğasıyla ilgiyi çeken bu doğal güzelliği gelin hep birlikte inceleyelim. Keyifli okumalar dileriz…

manisa
1.517 Rakımlı Spil Dağı’ndan Şehir Manzarası

Manisa, Türkiye’nin en kalabalık 14. şehir sıralamasında yer almaktadır. Tüik araştırmalarına göre 1.429 bin kişi Manisa’da yaşamaktadır. Ülkemizin batısında, Ege Bölgesi’nin ortasında yer almaktadır. Doğuda Uşak ve Kütahya, batıda İzmir, kuzeyde Balıkesir, güneyde Aydın, güneydoğuda Denizli illeri ile çevrelenmiştir.

manisa

İç Anadolu’nun bozkır karasal ikliminin yanısıra Akdeniz iklimi de hakimdir. Yüksek dağlık bölgeler, ovalar ve bu ovaları çevrelemiş olan vadiler yer alır. Kışları dondurucu havalar olurken Yaz döneminde oldukça sıcak geçmektedir. Bitki örtüsü bakımından farklı çeşitlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu farklılık gösteren bölgenin başında Spil Dağı gelir desek yerinde söylemiş oluruz. 600 civarında bitki çeşidinin olduğu Spil Dağı’na gelin bir bakalım…

Tertemiz Havasıyla Spil Dağı

Manisa şehir merkezine 24 km. uzaklıkta yer almaktadır. 1969’ta milli park ilan edilmiş. Spil Dağı Milli Parkı jeolojik, morfolojik, arkeolojik ve mitolojik özelliklerinin yanında, dağcılık sporunun yapıldığı ve rekreasyon alanların olduğu bir doğa harikasıdır. Bölgenin en çok bilinen bitkisi Spil veya Manisa Lalesi’dir. Piknik alanları, kış mevsiminde buz haline dönen göletler, seyir tepeleri ve dağ evleri görülmesi gereken yerlerdendir. Atalanı Mevkii ziyaret edilmesi gereken turistik bir mekandır. Sosyal alanlar olarak; kamp noktaları, dağ evleri ve piknik alanları mevcuttur.

manisa

Spil Dağı Milli Parkı’nda onlarca çeşitte hayvan türleri vardır. Bunlar; ayı, karaca, kurt, çakal, porsuk, domuz, akbaba, dağ keçisi şeklindedir. Spil Dağı’na geldiğinizde, özellikle Bahar ve Yaz mevsimlerinde yamaç paraşütü deneyimi yaşama şansınız da bulunmaktadır.

manisa
Spil Dağı’nda Kış Mevsimi

Spil Dağı’nın Kybele, Niobe, Tantalos ve Pandereos ile ilgili mitolojik öykülerde ismi geçmektedir. Dağın eteklerinde Tantal Kalesi kalıntıları, Bereket Tanrıçası Kybele’nin rölyefi, Niobe Ağlayan Kaya ve Bizans Dönemi’nden kalmış olan Magnesia Kalesi kalıntılarına rastlamak mümkündür. Buraları mutlaka gezmenizi öneririz.

Spil Dağı’nın farklı noktalarında kuşbakışı manzara ile Manisa’yı görmeniz mümkün. Ayrıca İzmir Körfezi’ni, Yunt Dağları’nı ve hatta Aliağa Körfezi’ni seyretme imkanınız bulunmaktadır. Yukarda da belirttiğimiz gibi dağ evlerinde 128 adet yatak kapasitesinin bulunmasıyla dört mevsim konaklama şansınız var.

manisa
Milli Park İçerisinde Yer Alan Dağ Evlerinden Biri
Spil Dağı’na Ulaşım

Enfes temiz havasıyla, sosyal yaşam alanlarıyla, konaklama imkanıyla Spil Dağı ziyaretçilerine mükemmel bir deneyim yaşatmaktadır. Ülkemizin, Manisa’nın doğal güzelliklerinden olan Spil Dağı’na gitmeniz için gerçekten çok neden var. Bu doğal güzelliğe Manisa şehir merkezinden kuzey yolunu izlemeniz gerekmektedir. Bu yoldan tam olarak 24 km. mesafede yer almaktadır.

Yapacağınız bu doğa gezisinde sizlere keyifli anlar geçirmenizi temenni ederiz…

Hoşçakalın! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir