Tarihi Odunpazarı Evleri Eskişehir

Merhaba sevgili gezdiriyoruz okuyucuları. Bugün öğrenci kenti olarak bilinen Eskişehir’i ele alacağız. Sizler için Tarihi Odunpazarı Evleri Eskişehir ‘i derledik. Keyifli okumalar dileriz…

eskişehir

Eskişehir, uzun yıllardır öğrencilerin üniversite tercihi sebebiyle nüfusun çok olduğu bir şehirdir. Kentte yer alan iki devlet üniversitesinin şehre katkıları bir hayli fazla olmuştur. Şehrin düz bir ovada yer alması, farklı birçok şehirlere yakın olması ve bağlantı yolları üzerinde bulunması şehri cazip kılan birkaç sebepten biridir. Eskişehir, içinde barındırdığı ve yaşattığı kültür, sanat gibi birçok etkinliklerle de ön plandadır. Gezilecek onlarca güzel noktalardan biri olan Tarihi Odunpazarı Evleri, gün içerisinde rahatça gezebileceğiniz bir yer. Gelin hep birlikte bu tarihi evlere göz atalım…

eskişehir
Bir Dünya Mirası

Tarihi Odunpazarı Evleri Kentsel Sit Alanı içerisinde kalmaktadır. Şehrin güneyinde bulunan tepelere hakimdir. Anadolu Türk Mimarisi özelliğini taşımaktadır. Evler, kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, cumbalı evleriyle özelliğini günümüze dek korumuş ve gelebilmiştir. Bölge ayrıca UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

eskişehir

Odunpazarı Evleri içerisinde; 30 sokakta 300 ev, 3 Camii, 1 Külliye, 2 Kervansaray, 15 Çeşme, 1 Han bulunmaktadır. Bu yapıların restorasyonu yapılmış uzun yıllardır ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Odunpazarı, Evliya Çelebi’nin eseri olan Seyahatname’sinde de adı geçmektedir. Seyahatname’de adı geçen sokakların beşini aynı ismiyle korumaktadır.

eskişehir
Odunpazarı Evleri Mimarisi

Odunpazarı Evleri, Osmanlı dönemi kent mimarisinin önemli özelliklerini bulundurmaktadır. Çoğunlukla iki tip olarak inşa edilmiştir. İlk tip evlerin girişleri sokaktan, bahçeleri arkadandır. İkinci tip evlerin ise bahçeler önde, konutlar bahçe içinde olacak şekilde yapılmıştır. Bunlar 1, 2, veya 3 katlı olarak inşa edilmiş. Evler, yaşam alanı ve ailelerin ekonomik durumuna uygun şekilde tasarlanmıştır.

eskişehir

Evlerin çoğunda alt katta mutfak, ahır, çamaşırlık ve depo bulunurken aile yaşamını üst katta devam etmektedir. Evler genellikle bir sofa ve etrafındaki odalardan meydana gelmektedir. Çok katlı evlerde zemin kat, mutfak, depo gibi servis hizmetlerine mahsus yapılmıştır. Evlerin ön cephelerindeki iki kısımda pencereli köşe odası yer almakta ve bu ayrıntı önem arz etmektedir.

eskişehir

Odunpazarı bölgesi geleneksel el sanatları noktasında bakır işlemeciliği, kalaycılık, antika ve ahşap oymacılığı ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Beyler Sokağı’nda bulunan antikacı, Kurşunlu Camii Sokağı’nda yer alan ahşap oyuncakçı gibi dükkanlar ziyaretçilerin sevdiklerine hediye alabilecekleri mekanlar arasındadır.

eskişehir

Yazımızın sonuna doğru gelirken Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde yer alan sözleriyle bitirelim istiyoruz. ”…Eşraf ve sipahisi çoktur… Şehir 17 mahalledir. Evleri bağlı, bahçeli ve mamurdur… Şehrin 4 çevresi gül, gülistan, bağ ve bostan dolu olup hububatı çok bir şehirdir…”

eskişehir

Sizler için Tarihi Odunpazarı Evleri’ni ele aldık. Yapacağınız bu gezide keyifli anlar geçirmenizi dileriz…

Hoşçakalın! 🙂

www.gezdiriyoruz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir