Türkiye’de Gezilecek 10 Yer

Tarih boyunca bir çok döneminin büyük medeniyetine ev sahipliği yapmış Türkiye’de Gezilecek 10 Yer nerelerdir bize göre sizler için hazırladık. Hem mevsimsel özellikleri hem de üç tarafının denizlerle çevreli olmasından dolayı herkesin tüm beklentilerine karşı tatil ihtiyacını karşılayabileceği ülkemizde gelin ufak bir geziye çıkalım.

türkiye'de gezilebilecek 10 yer nemrut dağı
NEMRUT DAĞI

Halen sonu bulunamayan yer altı tünelleri, 7 metreye varan heykeller… Komagene Krallığına ev sahipliği yapmış bu alan Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunur. Tarih meraklılarının mutlaka gezmesi ve görmesi gerekir. Heykellerdeki İnsan ve Hayvan tasfirleri o kadar ince bir işçilik ile yapılmıştır ki görenleri kesinlikle hayran bırakacaktır. Antik Kent Milli Park içersinde korunmaktadır. Yerel rehberler eşliğinde bir takım tünelleri de görme imkanına sahipsiniz. Kim bilir yer altı şehirlerine de bir giriş fırsatı yakalayabilirsiniz.

şehzadeler şehri amasya
Şehzadeler Şehri Amasya

Osmanlı Döneminde tahta çıkacak olan şehzadelerin yetiştirildiği şehir amasya. Türkiye’de Gezilecek 10 Yer içersinde bize göre yer alıyor. Devasa kaya mezarları şehrin ortasından geçen nehrin yanında sıralanır. Özellikle kışın kar yağdığı zamanlarda eski ve kendine özgü olarak restore edilen evlerin karşısında manzara gerçekten insanı etkiliyor. Zengin yemek çeşitliliği ile bir kaç günlük kafa dinlemek için uygun fiyatlı ve güzel bir şeçenek olacaktır.

teke adası likya yolu
Likya Yolu

Doğa ile iç içe ve tarihin tam ortasında bir tatil mi arıyorsunuz. Bu yürüyüş rotası tam size göre. Roma ve Bizans döneminden kalan tarihi yapıların oluşturduğu, bir ucu Fethiye ve diğer ucu Antalya’ya uzanan bu yol doğa yürüyüşünü sevenleri tarihle buluşturan ender rotalardan biridir. Yeşilliğin ve mavinin de size katılacak olduğu dünyada nadir rotalardan biri olan Likya Yolu’nda 3000 yıldır yanan ateşi de görebilir ve gizemli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Tabi ki dünyanın en temiz ve güzel kumsallarından birinde denize girmeyi de ihmal etmeyin.

izmir alaçatı
Renkli Sokaklarıyla Meşhur Alaçatı

Bize sorarsanız İzmir’i çoğu kesimin aksine pek sevmedik. Fakat İzmir’i İzmir yapan yerin de Alaçatı olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Arnavut taşıyla döşenmiş sokaklarında her yeri kaplayan rengarenk çiçekleri buraya eşsiz bir güzellik katıyor. Taşyapı evlerin duvarlarında uzanan rengarenk süs bitkileri, temiz ve çokta fazla dalgalı olmayan denizi ile hem doğayı hem de eğlenceyi ziyaretçilerine sunuyor. Bu güzel tatil beldesine gidecekseniz araba ile gitmemeye çalışın.

muğla fethiye ölüdeniz
Dünya’nın En Güzel Kumsalı Ölüdeniz

Tatil şehri dediğimiz zaman muhtemelen çoğunluğumuzun aklına Muğla gelir. Muğla’nın barındırdığı en güzel tatil beldelerinin başında ise muhtemelen Fethiye Ölüdeniz gelmektedir. 2006 yılında Dünya çapında yapılan oylamada %82 ile en güzel kumsal ve deniz olarak kabul görmüştür. Dalga görmemesinden dolayı da adı Ölüdeniz olarak adlandırılmıştır. Bir tarafınızda tabanı kumluk mükemmel bir deniz, arka tarafınızda alabildiğince yeşil bir dağ ile deniz tatili sevenler için eşsiz bir yer. Paraşüt ve bir çok deniz aktiviteleri de bulunan bu belde deniz tatili severler için birinci sırada yer alır diye düşünüyoruz.

kapadokya peri bacaları
Kapadokya

Lav küllerinin yağmur ve rüzgar sonucu aşınmasıyla oluşan eşsiz bir doğa harikasıdır. Oluşan binlerce mağaranın ve eriyen tüflerin ortaya çıkardığı bu eşsiz görüntüyü hem yakından hem de gökyüzünden görebilirsiniz. Balon turu ile güneşin doğuşuna eşlik edebileceğiniz gibi sunduğu doğa imkanlarından dolayı Türkiye’de Gezilecek 10 Yer listemizde yer almayı hakettiğini düşünüyoruz.

abant yedigöller
Abant Yedigöller

Bolu’nun güneybatısında bulunan ve merkeze 34 kilometre olan Abant son yılların revaşta tatil beldelerinden biridir. Rakım olarak 1350m ye sahip tatlı su kategorisinde ki gölün en derin noktası 18m’dir. Belediye’nin bakımları sayesinde yollar olduça düzgün ve bölgeye hatrısayılır bir yatırım yapıldı. Bu sayede doğa ile iç içe rahatlıkla tatil yapabileceğiniz bir merkez haline gelmiştir. Yazın ayrı kışın ise ayrı bir güzelliği mevcut. Bisiklet turları, yürüyüş parkurları, konaklama imkanları ve kamp alanları gibi bir çok kesime doğa tatili açısından hitap etmekte.

Antik Uygarlığın Mirası Efes Antik Kenti
Efes Antik Kenti

Elbette ki Türkiye’de Gezilecek 10 Yer listemizde olmazsa olmazlarımızdan, kadim uygarlıklardan günümüze kadar ulaşmayı başarmış ve dünya mirasları listesinde bulunan bu gözde antik kent ziyaretçilerini etkileme konusunda oldukça başarılı. İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında bulunan bu antik kent klasik Yunan döneminden İyonya’nın antik kentlerinden biri olması sebebiyle bizi eşsiz bir tarih yolculuğuna götürüyor. Kiliseler, mağaralar, çeşmeler ve çarşıları ile eşsiz bir tatil deneyimi yaşatıyor.

rize ayder yaylası
Ayder Yaylası

Tarihi 1300 yıllarına dayanan 1350m rakıma sahip ladin ve kayın ormanlarının tam ortasında doğa ile iç içe bir tatil arıyoruz. İşte burası tam da bize göre. Yol boyu şelaleler bizleri karşılar. Her bütçeye hitap eden konaklama tesislerine sahiptir ve yeşilin binlerce tonunu barındırıyor. Çam ormanlarından oluşan Kaçkar manzaralı bölge özellikle kampseverler için gözdedir. Son yıllarda yapılan bir takım etkinliklerle talep giderek artmaktadır.

şanlıurfa göbeklitepe
Göbeklitepe

Geldik Türkiye’de Gezilecek 10 Yer adlı yazımızın son kısmına. Bir tarla düşünün. Tarımın ve çiftçiliğin yapıldığı. Gözlerden uzak ve kendi halinde bir hayatın yaşandığı. Daha sonrası mı? Tarihi baştan yazacak olan M.Ö 10000 yılına dayanan bir tapınağın bu tarlanın tam altından çıkmıştır. Şanlıurfa bir takım tarihi yapıları ile doğal tarihi mevkileri sevenleri kendine çekmekteydi. Fakat burada bilinen tarihin seyrini değiştirecek bir yapı ortaya çıkmıştır. Merkeze 20km mesafede bulunan Göbeklitepe dikilitaşları, yontma tekniği ile çizilmiş bir takım figürleri ile ziyaretçilerini bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir