VANADOKYA PERİ BACALARI – VAN

Hepinize selamlar sevgili okuyucularımız. Bugün farklı ve ilginizi çekebilecek bir konuyu ele almaya çalışacağız. Sizler için Vanadokya isimli makalemizi derledik. Keyifli okumalar dileriz…

van

Vanadokya deyince, özellikle ilk duyanlardansanız kulağınıza biraz tuhaf gelebilir. ”O nedir, şaka mı bu?” diye de sorabilirsiniz. Tabiiki de şaka değil.. Nevşehir’de varlığını bildiğimiz Kapadokya’ya bir kardeş çıktı diyebiliriz. Çıktı derken, tabiiki burası da binlerce yıllık oluşumu ile varlığını sürdürmüş. Bölge halkı varlığını uzun zamandır biliyor olsa da, genel anlamda ülkemizde şu an tanıtımı yapılmakta. Birçok insan burayı yeni öğrenmekte ve merak etmekte. Bu sebeple de son birkaç senedir bu bölgeye ilgi bir hayli yoğun olmakta.

Doğu’nun Perileri

Vanadokya, Van’ın Başkale ilçesine bağlı olan Yavuzlar Köyü’nde yer almaktadır. İlçe merkezine sadece 33 km. mesafede bulunmakta. Burada yer alan peri bacaları adeta Kapadokya’ya benzerliğiyle görenleri şaşırtıyor. Peri bacalarının yanısıra birçok tünel ve mağara da yer almaktadır.

van

Van’a 120 kilometre mesafede yer alan peri bacaları, komşu ülke olan İran sınırına sadece birkaç kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Vanadokya’da yer alan 17 bin adet peri bacasının yanısıra 35 adet mağara ve de 12 oyma kaya evi bulunmaktadır. Birkaç yıl öncesine kadar güvenlik sebebiyle kimsenin gelemediği bölgeye son dönemlerde yerli ve yabancı turistin ilgisi bir hayli artmış.

van

Bölgede bulunan ”Yiğit Dağı”nın püskürtmüş olduğu kayaçların, yağmur sularının ve rüzgarın aşındırma yoluyla ortaya çıkmıştır. Oluşum açısından Kapadokya ile hiçbir farkı yoktur. Yöre halkınca buraya ”Vanadokya” ismi verilmiş. Her yıl, bilhassa Yaz dönemlerinde binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Son yıllarda ise yağışların etkisi ile metrelerce uzunlukta bulunan tünel ve mağaralarıyla ziyaretçilerini ağırlamakta.

van

Bölgeye, Vanadokya’ya ziyarete gelen yerli yabancı turistlerin rahat yolculuk yapabilmeleri için köy yolu tamamiyle asfaltlanmış. Bölgede turist sayısının daha da artabilmesi için konaklama tesislerinin bir an önce yapılması gerekli. Çünkü bir gün içerisinde gezilebilecek bir yer değil. Yani bir hayli büyük bir alana sahip. Yine de günübirlik gelmek isteyenler olursa da bölgede dinlenme tesisleri, yiyecek içecek tesislerinin yapılması şart.

Vanadokya’ya Ulaşım

Van’a 120 km, Başkale ilçesine 33 km. uzaklıktadır. Hava yolu ile ulaşmak isterseniz Van’a yapılan seferler ile ulaşmanız mümkün. Buradan yapacağınız transfer sonrasında ilçe araçlarıyla ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla da rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Gitmeden önce ise haritada incelemek ve ulaşım sağlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Doğu’nun Kapadokyası diyebileceğimiz Vanadokya’ya yapacağınız bu doğa gezisi ziyaretinizde keyifli anlar geçirmenizi dileriz…

Hoşçakalın! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir