Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep

Herkese selamlar sevgili okuyucularımız. Bugün sizler için ülkemizde en çok ziyaret edilen ve ilgi gören müzelerden biri olan Zeugma Mozaik Müzesi ‘ni derleyeceğiz. Keyifli okumalar dileriz…

zeugma
Müzenin Dışardan Genel Görünümü

Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep’in Şehitkamil semtinde yer almaktadır. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen, ilginin bir hayli yoğun olduğu müzelerden biridir. Gaziantep’te eski Tekel fabrikasının yerine kurulmuştur. 30 bin metrekarelik bir alana sahip olan müze tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Dünya’nın En Büyük İkinci Mozaik Müzesi

Gurur kaynağı nitelinde olan mekan, Dünya’nın en büyük ikinci mozaik müzesidir. Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan buluntular sergilenmektedir. Zeugma’nın tarihi ise M.Ö. 300’lü yıllara dayanmaktadır. Büyük İskender’in generali Euphrates, Fırat Nehri’nin en stratejik konumuna kendi adını vermiş olduğu Seleukeia Euphrates şehrini kurmuştur. Ticarete uygun bir yer olan şehir 80 bin kişilik bir nüfusa ulaşmıştır.

Bu şehir daha sonraları Roma İmparatorluğu’na katılmıştır. Zeugma isminin anlamına bakacak olursak ”Köprü” yahut da ”Geçiş Noktası” olarak bilinir. Ancak bu ilk isimleri değiştirilmiş, şehrin adı Zeugma olmuştur. Sasaniler’in yok ettiği Zeugma, Kommagene Krallığı’nın büyük dört kentinden biri özelliğini taşımaktadır.

zeugma

Çağın en mühim keşiflerinden Zeugma Antik Kenti’nden çıkartılan, alanı 2.500 metrekare olan müzede mozaiklerin yanısıra Roma Dönemi’nden kalma sütunlar, çeşmeler ve heykeller yer almaktadır. Bilhassa Savaş Tanrısı olan Ares’in bronz heykeli, müzede yer alan mozaikler kadar güzeldir.

zeugma
Poseidon – Deniz Tanrısı Tethys Mozaiği
Tüm Dünya’nın Takip Ettiği Bir Kazı

1987’den bu yana Zeugma Antik Kenti’nde kazılar süregelmiştir. 2000 senesinde çıkan bulgular sonrasında eserler dünya genelinde duyulmuş, herkesçe bilinmiş ve ilgiyi çekmiştir. Bunun çok mühim ve özel bir sebebi var elbette. Kazılarda çıkarılmış, ikiz olan Euphrates ve Poseidon villaları ve bu villaların içerisinde yer alan yüzlerce küçük eserden meydana gelmektedir. Ayrıca yine 2000 senesinde Birecik Barajı’nın bitirilmesiyle alanda bir kazının daha yapılma şansı ele geçmiştir. Bunun sonucunda çeşmeler, sütunlar, mozaikler ve daha nice mimari buluntular toplanarak müzeye götürülmüştür.

zeugma
Müzenin Bölümleri Ve Sergilenen Buluntular

Üç farklı bölümden oluşan müzenin A bloğunda Zeugma Antik Kenti’nden getirilmiş olan mozaikler vardır. B bloğunda Gaziantep ve çevresinde yapılmış olan kazılar sonucunda çıkarılan Doğu Roma Dönemi’ne ait kiliselerin taban mozaikleri yer almaktadır. C bloğunda ise konferans, fuaye alanları ve idari kat bulunmaktadır.

zeugma
Sergi Ve Konferans Merkezi

Eserler müzede sergilenirken güzel bir detaya değinilmiş. Coğrafik dağılım esas alınmış ve kronolojik bir sıralama şeklinde buluntular yerleştirilmiş. Müze genel itibarıyla iki bölüme ayrılmış. İlk bölümde Zeugma’dan çıkarılmış olan bulgular sergilenmekte. Bu ilk Zeugma bölümünde; Fırat Nehri kenarında bulunan mozaikler, Hamam Mozaikleri ve kurtarma kazılarında çıkarılmış olan mozaikler bulunmaktadır. İkinci bölümde Gaziantep çevresinden çıkarıldıktan sonra müzeye taşınan eserler bulunmaktadır. Bu ikinci bölümde; Gaziantep yöresinden ve çevresinden çıkarılmış olan Doğu Roma-Bizans dönemi kilise mozaikleri yer almaktadır.

Bakışlarıyla Etkileyen Kadın: ” Çingene Kız ”

Tamamiyle büyük bir ustalık eseri olan bir taban mozağidir. M.S. 2. yy.’a tarihlenen ve Maenad olarak da bilinen mozaiğin esas bilinen ismi Çingene Kız’dır. Maenad Villası’nda yer alan yemek odasının taban mozaiğidir. Lakin üzücü yanı bu mozaik, o odadan geriye kalmış olan tek parçasıdır. Çingene Kız figürünün gözlerindeki o manidar ve mahzun bakışıyla tüm ziyaretçileri adeta büyülemekte. Bu sebeple de belki de müzenin en çok beğenilen eseri olmaktadır.

Çingene Kızı Mozaiği
Zeugma Mozaik Müzesi’ni Ziyaret Ve Ulaşım

Şehitkamil semti, Mithatpaşa Mahallesi’nde yer almaktadır. Kış döneminde 01 Kasım-31 Mart tarihlerinde saat 09.00-17.00 arası açıktır. Yaz döneminde ise 01 Nisan-31 Ekim tarihlerinde saat 09.00-19.00 arası açıktır. Müzeye giriş ücreti 24 liradır. Müze kartı geçerlidir.

Yapacağınız bu gezide bol bol fotoğraf çekmenizi önerir, keyifli anlar geçirmenizi dileriz…

Hoşçakalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir